Satın alırken aynı gruptaki besinlerin kalorisi düşük olanını seçin
Head
Online Randevu

hastaliklar ve beslenme

yediklerimiz ve kaloriler

Hizmetlerimiz

Kilo Verme Ve Koruma

Hesaplamalar

Basında Nesrin Eriş

Besin Takviyeleri

Merak Ettikleriniz

Başarı Hikayeleri
Kilo veriyorum
Ana Sayfa | Soru Sor | Hakkýmýzda | ýletiþim |

İŞTAHIN ÖNÜNE GEÇMENİN KOLAY YOLLARI


Paylaş: Twitter'da paylaş Facebook'da paylaş

 Diyet yapmak istiyorsunuz,ama iştahınıza hakim olamıyorsunuz. Canınız sürekli bir şeyler yemek istiyor. Eğer siz de iştahınıza hakim olamadığınızı, sürekli bir şeyler yeme arzusu duyduğunuzu düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.  
 
Yeme isteği beyinde başlıyor  
Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılıyor. Bunun sonucu doğal olarak biz de yeme gereği hissediyoruz. Ancak beynimizin bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol ediyor. İşte, sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi bu. Ayrıca yemeklerin tadı, kokusu veya görüntüsü de açlık duygusuna neden olabiliyor. Örneğin, yemek sonrasında canınız tatlı istiyorsa, bunun nedeni kesinlikle aç olmanız değil, kontrolden çıkan yeme isteğinizdir. Eğer bunu aklınızdan çıkarmazsanız, tokken yediğiniz yemek miktarını en aza indirmiş olursunuz.  
 
Atıştırma krizlerinden kurtulun!  
Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Yani kesinlikle öğün atlamamalısınız. Eğer öğün atlarsanız sürekli açlık hissedersiniz  ve de atıştırırsınız . Ama öğün atlamazsanız belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz, ama bu sefer yiyeceğiniz miktarlar az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara (posa içeriği yüksek olan lifli gidalara) yönelin, çünkü bu besin türü sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor ve şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor.  
 
Tat alma duyunuzu uyarın!  
Yapılan araştırmalara göre, tat alma duyusunu değişik tatlarla tatmin etmek, porsiyon miktarlarının küçülmesini sağlıyor. Sürekli aynı yemeği yemek de, özellikle tadı hoşunuza gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizmanızın iptal olmasına ve yenilen yemeklerden zevk alınamamasını yol açıyor. Ve bu nedenle de kendinizi sanki hiç yemek yememiş gibi hissedebiliyorsunuz. Bunu engellemek için öğünlerinizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandırabilirsiniz.  
 
Bol bol su için!  
Su içmek kendinizi tok hissetmeniz açısından önemli. Ayrıca vücudunuz susuz kaldığında çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderiyor. Bol su içmek, bedeninizin su istediği zamanlarda yemeğe yönelmenizi engelleyecektir. Kabızlığı önlemek için de bol su içmek gerekmekte. Kabızlık kişinin kendisini şiş, sıkıntılı hissetmesine neden oluyor. Bu da yemek yeme dürtüsünü artırıyor. Diyetteki motivasyonun bozulmasını sağlıyor. Tartı sonuçlarını olumsuz etkileyerek sanki kilo vermemiş gibi çıkmasına yol açıyor. Bu nedenle kabızlığı da önlemek için mutlaka su içmek gerekiyor. 
 
Yiyecekleri iyice çiğneyin!  
Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beyinden miğdeye doydum sinyalinin gelmesine ve beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanıyor. Üstelik bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarını ortadan kaldırıyor.  
 
Güç gerektiren egzersizler yapın!  
Egzersizleriniz zorlaştıkça vücut ısınız ve bazal metabolizma hızınız artıyor, daha fazla kalori yakmaya başlıyorsunuz. Egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahınızın daha az oluyor.Etiketler:  diyet  

BEYİN TÜMÖRÜNDE BESLENME

Beyin tümöründe en önemli yasaklı besin içlerinde şeker, glikoz, fruktoz, dekstroz bulunan yiyeceklerdir. Çünkü tümör hücreleri çok hızlı ürerler ve bu nedenden dolayı da diğer hücrelere göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. oku..
KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMA

Diyet kolesterolden ve doymuş yağlardan (hayvansal yağdan) çok zengin olmamalıdır. oku..
Ürik Asitten Zengin Besinler

Ürik asit yüksekliği (hiperürisemi) kanda ürik asit yüksekliği demektir ve 40 yaş üstü kişilerde %10-15 civarında bulunur. Yapımında fazlalık ve atılmasında azalma olduğu durumlarda kan düzeyi artar. Yükseklik yapısal olabileceği gibi bazı faktörlerin sonucu olarak da kan düzeyi artar: oku..
BESİN SATIN ALMADA HİJYENİ SAĞLAMA

Besinlerin doğru ve dikkatli bir şekilde satın alınması daha yemek pişirmeye başlamadan mutfağa mikropların girmesini, besin zehirlenmelerinin önlenmesini, besin artıkları ve kayıplarının en az miktarda olmasını ve ekonomik açıdan olumlu sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. oku..
BESİN SAĞLIĞI VE HİJYENİ

BESİNLERİN KİRLENMESİNE NELER YOL AÇAR A: KİMYASALLAR · Metalik bulaşmalar · Tarım ilaçları · Hormonlar · Nükleer artıklar · Plastikler · Deterjan kalıntıları · Gıda katkı maddeleri oku..
İLKBAHARDA

İlkbahara girerken kış mevsiminde alınan kilolardan kurtulmak, yaza güzel bir cilt, saç ve tırnaklarla girebilmek her kadının hayalidir. İdeal vücut ağırlığına gelebilmeyi, güzel renkte, parlak, canlı bir cilde ve saça sahip olabilmeyi kim istemez? oku..
Premenstüral Sendrom

Adet dönemi; hormonların etkilediği, 26-30 gün arasında olan, 3-7 gün süren periyodik bir dönemdir. Kadınlarda hem biyolojik hem de psikolojik değişimler olur. oku..
Hemodiyalizde Diyet Tedavisi

Hemodiyaliz hastaları için beslenme, besin seçimleri ve miktarları çok önemlidir. Yapılan araştırmalar diyaliz hastalarında beslenme bozukluğunun ölüm oranını artırdığı göstermektedir. oku..
Kronik Böbrek Hastaları İçin Öneriler

Restoranların yemeklerinde sodyum miktarı fazladır. Ancak bilmeniz gereken tatil veya davetlerde diyete ara vermek diye bir şey yoktur. Bu küçük kaçamaklar, sağlığınızı tehlikeye atabilir. Her zaman dikkatli olmalısınız. oku..
Kilo Alma

Zayıflık, vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla az olmasıdır. Bu durum uzun süren enerji dengesizliği sonucu oluşur. oku..
NEDEN KİLO VEREMİYORUM?

Bir diyet programına başlıyorsunuz. Artık kilo vermeyi kesin kafanıza koydunuz. Çok isteklisiniz. Diyete başladınız. Ancak aradan günler geçti ve diyetinizi hiç bozmadığınız halde hiç kilo veremediniz. Sinirleriniz bozuluyor. oku..
Kalori Cetveli

Aktivite Cetveli

Besin Değişim

Doz Değişim

Soru Sor

Hadi İtiraf Edin

Üyesi olduğum dernekler ve klüpler


Ad
Soyad
Email
Gelişmelerden haberdar olmak ve size özel fırsatlarımızı öğrenmek için, e-bültenimize kayıt olunuz

Posta-tr Marketing Hizmetleri Ana Sayfa

OTA Polikliniği’ne gelmeden önce 2 yılda aldığım kilolarımı nasıl vereceğimi bilmiyordum sıkıntı ile düzensiz beslenmiş, tatlıları fazlasıyla yemiştim.
oku..
1997 yılına kadar hiçbir kilo problemim yoktu.Kilom 45-48 kg arasında değişiyordu.Bu tedavilerden sonra kilo almaya başladım.2000 yılında bir ameliyat geçirdim bu ameliyattan sonrada kg almamı bir tür
oku..


Ana Sayfa | Hakkımızda | Online Randevu | Yediklerimize Göre Kaloriler | Kilo Verme Ve Koruma | Hesaplamalar | Kalori Cetveli | Beni Arayın | Aktivite Cetveli| Kurum Login| Basında Nesrin Eriş| Başarı Hikayeleri| Nesrin Eriş'e Soru Sor| Hizmetlerimiz| Üyesi Olduğum Dernekler ve Klüpler| Besin Takviyeleri| Merak Ettikleriniz| Haydi İtiraf Edin| Besin Değişimleri| Doz Değişimleri| İletişim| Blog  Dyt. Nesrin Eriş'i Twitter'da izleyin
Nesrin Eriş, Her Hakkı Saklıdır © 2009-2010
Özel OTA Bakırköy Polikliniği